Zapal światło pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do naszego regionu- można go zapalić w dniu dzisiejszym w Tarnowie a także w Pilźnie.
 
Harcerze z Hufca ZHP Tarnów im. gen. Józefa Bema odebrali Światło w Krakowie. Światełko zostało przekazane mieszkańcom miasta podczas opłatka samorządowego i uroczystej Mszy św. w kościele księży Filipinów w środę 19 grudnia. Po Światełko można również przyjść do budynku Komendy Hufca ZHP Tarnów im. gen. Józefa Bema przy ul. Konarskiego 17 dziś od godz. 16.00 do 18.00.
 
Natomiast w Rzeszowie Światło odebrali Harcerze z 1 Pilźnieńskiego Szczepu Harcerskiego „Zielony Płomień” i tego samego dnia przekazali burmistrzowi Pilzna a niedługo potem trafiło do kościoła parafialnego w Pilźnie i do klasztoru oo. karmelitów. Tam mogą go odebrać mieszkańcy gminy.
 
Podziel się informacją, gdzie w okolicy można zapalić Betlejemskie Światło Pokoju.
 
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 r. w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Wkrótce patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji- szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju. Każdego roku jedno z dzieci odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Mimo, że miasto leży w Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, to na czas zapalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W najtrudniejszych latach dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Światło do Wiednia. Stał się ono faktycznie znakiem pokoju i pojednania.
 
Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany okolicznym mieszkańcom i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w akcji od 1991 r. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji a raz w Polsce. Trafia ono do Krakowa i Częstochowy, skąd rozprzestrzenia się po całej Polsce a także dalej na wschód do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi oraz na zachód do Niemiec i na północ do Danii.
(Źródło: swiatlo.zhp.pl)
 
Odsłon artykułów:
17379152

Odwiedza nas 245 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…