Nauka wyszła na zdrowie

Wykonanie USG brzucha okazało się najbardziej oczekiwanym badaniem spośród szerokiej puli świadczeń, oferowanych podczas Otwartych Dni Zdrowia w tarnowskiej PWSZ. Limit dostępnych miejsc wyczerpał się w ciągu kwadransa. Pacjenci bardzo chętnie korzystali też z konsultacji chirurga onkologa i wykonywali EKG, interpretowane przez lekarza. Nie brakowało chętnych do badania wzroku, słuchu i stóp.





Największym magnesem przyciągającym do badań pod hasłem „Nauka wychodzi na zdrowie” była możliwość natychmiastowej realizacji świadczeń, na które w przychodniach trzeba czekać w długich kolejkach. Część pacjentów odwiedzających specjalistów stanowiły osoby, które przyszły na uczelnię specjalnie po to, by sprawdzić stan swojego zdrowia. Z bloku porad medycznych korzystali także uczestnicy IV Konferencji Naukowej „Człowiek w zdrowiu i chorobie. Promocja zdrowia, leczenie i rehabilitacja” , której towarzyszyły porady i konsultacje medyczne.





- Część osób konsultowała zmiany skórne, które mają wiele lat. W kilku przypadkach mogą one rzeczywiście być groźne. W jednym oceniam duże prawdopodobieństwo czerniaka skóry – tłumaczy chirurg onkolog Centrum Zdrowia Tuchów Piotr Knap. Czerniak to najbardziej złośliwy nowotwór skóry. U młodszych mężczyzn najczęściej pojawia się na klatce piersiowej, a u kobiet na dolnych partiach nóg. U ludzi starszych występuje zwykle na twarzy. By go rozpoznać, należy uważnie oglądać wszystkie pieprzyki i każdą znaczącą zmianę w wyglądzie zgłaszać lekarzowi. Wśród ponad stu pacjentów, którzy skorzystali z bloku diagnostycznego pod hasłem „Czego oczy nie widzą” było sporo osób badających wzrok. Pewnego rodzaju prawidłowość stanowił fakt, że pacjenci po 50. roku życia mieli problemy z ostrym widzeniem na krótkie odległości. U jednej z pań sprawdzających słuch zdiagnozowano poważne uszkodzenie w zakresie wielu częstotliwości. Pacjentka została skierowana do dalszej specjalistycznej diagnostyki.





W drugim dniu konferencji pod hasłem „Doktor Rehabilitowany” można było skorzystać z szeregu darmowych zabiegów, mających głównie działania relaksacyjne. Pacjenci, którzy odwiedzali stanowiska medyczne byli zainteresowani klasycznym masażem kręgosłupa, pomagającym rozluźnić napięte mięśnie i pozwalającym ukoić nerwy. Zabieg pomaga w łagodzeniu takich dolegliwości jak napięcie psychiczne, skurcze mięśniowe, bóle stawów i mięśni napięciowe oraz bóle głowy. Osoby zamierzające poprawić stan obolałych nóg decydowały się na drenaż limfatyczny. Zmniejsza on obrzęk i ból łydek, pojawiający się u osób pracujących na stojąco. Dodatkowo korzystnie wpływa na wchłanianie się siniaków i przyspiesza terapię antycellulitową. Osoby, które odwiedziły największą tarnowską uczelnię mogły też skorzystać z terapii skojarzonej. Tutaj stymulacja tkanek realizowana jest za pomocą prądu elektrycznego, ale też ultradźwiękami. Skutkuje to działaniem rozluźniającym i przeciwbólowym. Zabieg jest na ogół stosowany w leczeniu: stanów pourazowych układu kostnego, zespołów bólowych kręgosłupa i nerwobólów. Dzięki temu, że Centrum Zdrowia Tuchów zorganizowało już kolejną edycję badań i porad placówka uzyskała tytuł partnera medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.







Odsłon artykułów:
17381761

Odwiedza nas 302 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…