Wyprzedzić grypę

Uśrednione wydatki na leczenie grypy w przeliczeniu na mieszkańca Polski wynoszą około 25 zł, osoby chore wydają w związku z chorobą nawet trzy razy więcej. Sezon zachorowań zaczyna się przeważnie w listopadzie. By wyprzedzić chorobę warto już teraz pomyśleć o szczepieniu profilaktycznym. Zaszczepić się można np. w przychodni Centrum Zdrowia Tuchów. Szczepionki proponują też przychodnie w Wierzchosławicach, Wojniczu, Biadolinach Radłowskich, Jodłówce Tuchowskiej, Ciężkowicach, Jastrzębi i Bruśniku.



Grypa, często mylona z przeziębieniem, jest ostrą wirusową chorobą zakaźną. Choroby łączy: kichanie, ból gardła, ból mięśni i stawów oraz gorączka. Przeziębienie rozwija się jednak wolniej, różne jest też nasilenie chorób. Grypa raptownie osłabia, wywołuje ból mięśni i stawów, temperatura rośnie szybko, występują dreszcze. Przy ostrej grypie mogą też wystąpić nudności, wymioty i ból oczu.


Prof. Paulin Moszczyński

- O ile sama choroba nie jest groźna, jeśli właściwe podejdziemy do leczenia, pozostajemy w domu i leżymy w łóżku, to bardzo niebezpieczne są powikłania grypy – mówi prof. Paulin Moszczyński, ekspert Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów. Do najczęstszych powikłań należą: zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego lub zatok obocznych nosa, zapalenie mięśnia sercowego i opon mózgowych. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed grypą i powikłaniami są szczepienia. Mają one największy sens, zanim wirusy przypuszcza zmasowany atak. Szczepionka potrzebuje bowiem czasu dla wytworzenia odporności. Dlatego zbliża się najlepszy okres na profilaktykę grypową. Szczepienia trzeba powtarzać, ponieważ wirus grypy bardzo szybko zmienia skład i co roku pojawiają się jego nowe szczepy. Skuteczność operacji u dorosłych wynosi około 80 proc., u starszych i dzieci - około 60 proc. Szczepionki, wbrew obawom niektórych, nie grożą zachorowaniem. Nie zawierają one bowiem żywego wirusa. Pobudzają jedynie ciało do walki, jakby pozorując infekcję, stąd tymczasowa zmiana samopoczucia.



O zaszczepieniu powinny pomyśleć szczególnie: osoby po pięćdziesiątce, pacjenci z chorobami serca i naczyń oraz chorzy na cukrzycę. Specjaliści zalecają ten sposób profilaktyki także dla dzieci od szóstego miesiąca życia, osób z chorobami układu oddechowego oraz ze schorzeniami nerek i innymi chorobami przewlekłymi.

Odsłon artykułów:
17391701

Odwiedza nas 256 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…