Nieco krótsze kolejki w Tuchowie

W porównaniu do roku ubiegłego długość kolejek do lekarzy specjalistów w poradniach Centrum Zdrowia Tuchów zmniejszyła się o około 30 %. Najdłużej trzeba czekać do diabetologa (87 dni), neurologa (83 dni ) i kardiologa (78 dni). Najkrótsze – pięciodniowe - kolejki są do poradni: laryngologii dziecięcej, dermatologicznej i chirurgii stomatologicznej. Około tygodnia wynosi czas oczekiwania na wizytę u chirurga ogólnego, w poradni leczenia bólu i medycyny sportowej.

Rejestracja w Centrum Zdrowia Tuchów
Rejestracja w Centrum Zdrowia Tuchów

Długość kolejek zmalała dzięki weryfikacji oczekujących. - Przed terminem porad kontaktujemy się z pacjentami i potwierdzamy ich gotowości do leczenia w naszej placówce. W praktyce okazuje się, że często pacjenci zapisują się do kilku specjalistów w różnych placówkach i nie informują o tym, że już skorzystali z porady. Wydłuża to termin oczekiwania – tłumaczy kierownik Przychodni Magdalena Gębica.

Kolejki wynikają głównie z niewystarczających kontraktów, zawieranych z Małopolskim NFZ. Mimo to co roku poszczególnie poradnie notują tak zwane nadwykonania, czyli świadczenia realizowane poza kontraktem. Tylko w ubiegłym roku wartość tych dodatkowych świadczeń w poszczególnych poradniach CZT przekroczyła kwotę 200 tys. złotych.

W zdecydowanej większości przypadków dłuższe kolejki są do gabinetów lekarzy specjalistów w większych miastach. W Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie 60 dni muszą czekać pacjenci ze skierowaniem do ortopedy, ponad 150 dni do lekarza chorób zakaźnych, a ponad 75 by być przyjętym przez dermatologa. Na wizytę u kardiologa trzeba zapisać się ze 160-dniowym wyprzedzeniem. Jak pisze Julita Majewska w Gazecie Krakowskiej prawie trzy lata muszą czekać pacjenci na wizytę do ortodonty.

Podobne problemy mają także inne tarnowskie przychodnie oraz szpitale. W Szpitalu im. Edwarda Szczeklika najdłuższa kolejka oczekujących utworzyła się na oddziale ortopedii. Tam na leczenie i zabiegi endoprotezoplastyki czeka się ponad 2 lata. Także na oddział rehabilitacji ( 145 dni oczekiwania) oraz chirurgii ogólnej ( 51 dni) niełatwo się dostać, bo kolejka jest bardzo długa. W poradniach przyszpitalnych najwięcej pacjentów i najdłuższy okres oczekiwania dotyczy poradni naczyniowej 103 dni, a także poradni kardiologicznej 79 dni. W Szpitalu im. Św. Łukasza najtrudniejsza sytuacja jest w poradni endokrynologicznej i nefrologicznej. Tam na wizytę czeka się kilka miesięcy. Około 40 dni na zabieg muszą czekać pacjenci oddziału chirurgii onkologicznej. W ciągu kilku dni, można dostać się do lekarza onkologa. Chorzy na stwardnienie rozsiane muszą czekać prawie 200 dni na rozpoczęcie terapii.

Info: CZ Tuchów

Odsłon artykułów:
17390302

Odwiedza nas 278 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…