Mamy czytają dzieciom i o dzieciach

Opieka nad noworodkiem i niemowlęciem wymaga wielu umiejętności oraz wiedzy. Informacje o tym, jak najlepiej karmić i pielęgnować małe dziecko oraz chronić przed zagrożeniami mają kluczowe znaczenie. Dlatego pacjentki oddziału ginekologiczno-położniczego tuchowskiego szpitala na bieżąco otrzymują je od personelu. Wszystkie mamy dostają także bezpłatne podręczniki pielęgnacji. Ponadto w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom pacjentki otrzymywały także publikację zatytułowaną „Pierwsze Książki Mojego Dziecka”. Teraz książkę z tekstami dla rodziców i wierszami do czytania dziecku od urodzenia można ściągnąć ze strony internetowej Centrum Zdrowia Tuchów. Zostały tam także umieszczone kołysanki dla maluchów.

Centrum Zdrowia Tuchów, Cała Polska czyta dzieciom

Celem kampanii społecznej „Pierwsza Książka Mojego Dziecka” jest uświadomienie rodzicom, jak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest czytanie mu od urodzenia. W książce znajdują się informacje na temat korzyści rozwojowych z czytania oraz przykłady wpływu lektury na zdrowie i życie konkretnych dzieci. Jest ponadto zbiór pięknych, zabawnie ilustrowanych wierszy, wśród których nie brakuje klasyków z „Lokomotywą” Tuwima na czele. Publikacja jest dostępna pod adresem:
http://www.czt.com.pl/aktualnosci,382,0

Kołysanki i śpiewanki nagrane w ramach kampanii, które służą rozwojowi muzykalności maluchów można znaleźć na stronie:
http://www.czt.com.pl/centrum-zdrowia-video

Często bezpośrednio po porodzie mamy zadają pytania dotyczące odżywania czy podawania napojów. - Obowiązujący u nas system rooming – in, w którym dziecko i matka przebywają w jednym pomieszczeniu od momentu porodu sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i spokoju, ale stwarza też wyzwania dotyczące opieki – tłumaczy pielęgniarka oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Jolanta Obrzut. - Ważne jest, że nasza pomoc jest fachowa, pielęgniarki neonatologiczne podobnie jak położne wciąż podnoszą swoje kwalifikacje. Są właśnie po cyklu kursów z zakresu intensywnej terapii neonatologicznej, a trzy spośród nich w marcu rozpoczynają specjalizację z neonatologii – mówi ordynator oddziału neonatologii, specjalista kardiologii dziecięcej, neonatologii i pediatrii Jarosława Gębala – Witek. - Cieszy mnie to, że po wyjściu z oddziału mamy w ciągu miesiąca trafiają do naszej poradni neonatologicznej. Tam możemy im pomóc odpowiedzieć na wszystkie pytania. Podczas rutynowej kontroli sprawdzamy stan zdrowia. Np. jako jedyni w powiecie tarnowskim wykonujemy USG bioder – dodaje szefowa oddziału.



W zestawie materiałów, które mamy otrzymują w szpitalu jest także poradnik „Pierwszy Rok Razem”, autorstwa prof. dr hab. n. med. Barbary Kowalewskiej – Kanteckiej. To kompendium wiedzy, które prowadzi rodziców od urodzenia do 12. miesiąca życia dziecka. Można tu znaleźć opis podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, a także rozwoju dziecka w kolejnych okresach. Pacjentki na tuchowskiej porodówce dostają ponadto „Poradnik dla rodziców o rozwoju i żywieniu dzieci” oraz „Poradnik żywienia małego alergika”. Ta ostatnia publikacja odpowiada na pytania: jak manifestuje się alergia i czym jest, jak odróżnić ją od nietolerancji pokarmowych oraz jak jej zapobiegać?

Autorzy kampanii Cała Polska czyta dzieciom, która realizowana jest w szpitalu zwracają uwagę na fakt, że dobra znajomość języka to klucz do sukcesu w szkole i w życiu. Rodzice czasem zapominają, że zanim malec zacznie mówić, musi się dobrze osłuchać z językiem. Dziecko często otoczone jest mediami elektronicznymi, które nie zaspokajają jego potrzeb emocjonalnych. Tymczasem nauka mowy wymaga zaangażowania konkretnej osoby i ćwiczeń. Akcji towarzyszy spot promocyjny, który można zobaczyć pod adresem:
http://www.youtube.com/watch?v=RAiJ-f51ngU#t=13

Info: CZ Tuchów

Odsłon artykułów:
17391330

Odwiedza nas 158 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…