Cała Polska leczy nadciśnienie

17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.  Między innymi ciśnienie można zmierzyć w godz. 12-16 podczas otwartej Akademii Zdrowia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Ponadto w czasie imprezy organizowanej przez Centrum Zdrowia Tuchów za darmo można wykonać EKG, USG, zbadać wzrok i porozmawiać ze specjalistami na tematy dotyczące odżywiania i profilaktyki prozdrowotnej.
 
 
Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku na świecie z powodu nadciśnienia umiera blisko 9 i pół miliona osób. Czyni to tą chorobę najczęstszym czynnikiem ryzyka śmierci. Specjaliści określają nadciśnienie jako chorobę cywilizacyjną, która staje się epidemią XXI wieku. W związku ze Światowym Dniem Nadciśnienia otwarte pomiary organizowane są w szkołach i na uczelniach w wielu miastach w kraju. Organizatorzy tych działań usiłują obalić mit, że problemy z wysokimi wartościami ciśnienia mogą mieć jedynie osoby starsze.
 
Wciąż obniża się wiek chorych, co spowodowane jest między innymi problemem z nadwagą i otyłością. Z badań epidemiologicznych wynika, że co trzeci Polak ma nieprawidłowe ciśnienie krwi. Tylko około 40 proc. osób zdaje sobie z tego sprawę, a blisko połowa, wiedząc o nadciśnieniu, nie leczy go lub robi to nieskutecznie.
 
 
Uczestnicy akcji pod hasłem Nauka wychodzi na zdrowie, zorganizowanej w Instytucie Ochrony Zdrowia PWSZ  mogą dowiedzieć, jak radzić sobie ze stresem i zapobiegać nadciśnieniu?  Jak mówi ekspert Akademii Zdrowia CZT prof. Paulin Moszczyński u zdecydowanej większości pacjentów rozpoznaje się tak zwane nadciśnienie samoistne. Wśród jego przyczyn podkreślany jest udział genów, ale też diety i stresu.  Więcej na temat leczenia nadciśnienia w jednym  z wykładów Akademii Zdrowia na stronie Centrum Zdrowia Tuchów: http://www.czt.com.pl/akademia-zdrowia-art,277,0


Odsłon artykułów:
17383414

Odwiedza nas 164 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…