Szansa na macierzyństwo

Ponad dwa miliony ludzi w Polsce z różnych przyczyn nie mogą mieć dzieci. Co trzeciej osobie lekarze mogą pomóc w spełnieniu marzeń o rodzicielstwie. Bezpłatne diagnozowanie i leczenie niepłodności kobiet metodą laparoskopii rozpoczyna Centrum Zdrowia Tuchów.  Zabiegi wykonuje  lekarz ginekolog Grzegorz Sałata, do niedawna  ordynator oddziału ginekologii Szpitala Św. Łukasza w Tarnowie.
 
Laparoskopia jest coraz częściej praktykowana w terapii. Wcześniej, aby  dokładnie wykonać dokładne badanie, stosowano tradycyjną metodę czyli cięcie  powłok jamy brzusznej. Powodowało to uszkodzenia naczyń, nerwów i tkanek, a pacjentki zamiast skupić się na walce z chorobą, zmagały się z dodatkowym bólem. Obecnie  stosowana metoda jest mało inwazyjna i  znacznie bezpieczniejsza.  W znieczuleniu ogólnym narządy wewnętrzne badane są  za pomocą specjalnego urządzenia, zaopatrzonego w elektroniczny system wizyjny. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości są one od razu usuwane.
 
Laparoskopia
 
Dzięki laparoskopii rozpoznaje się wszelkie nieprawidłowości i choroby narządów rodnych,  takie jak: zrosty, torbiele, mięśniaki, endometriozę i poddaje się je leczeniu.
 
- Praktyka wskazuje, że nawet blisko 80 % pacjentek z problemami dotyczącymi płodności , u których zdiagnozowana została endometrioza po leczeniu zachodzi w ciążę – tłumaczy Grzegorz Sałata.
 
Laparoskopia
 
Przeprowadzenie zabiegu zazwyczaj oznacza  konieczność wykonania dwóch lub trzech niewielkich nacięć. Taka operacja nie wywołuje  zaburzeń trawienia, pacjentka po ustaniu działania środków znieczulających może od razu  pić, a nawet jeść zupy. Warto podkreślić krótki czas rekonwalescencji. Istotną zaletą tego typu zabiegów jest także fakt, że nie ma po nich większych blizn. 
 
Laparoskopowo można także leczyć krwotoczne miesiączki oraz  dokuczliwe bóle dolnej części brzucha. Zabieg  stosuje się także w diagnozowaniu i leczeniu ciąży pozamacicznej.
 
Dodajmy, że w przyszłości Centrum Zdrowia Tuchów, rozwijając świadczenia rodzinne, zamierza  uruchomić pracownię badań prenatalnych. Ma to być czwarta w Małopolsce, ale pierwsza we wschodniej części województwa placówka tego typu, zajmująca się wykrywaniem chorób genetycznych oraz wrodzonych w okresie życia płodowego.
 
Laparoskopia

Zdjęcia i materiał za zgodą CZ Tuchów. Zdjęcia archiwalne CZ Tuchów.
Odsłon artykułów:
17391157

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…