Miej serce dla serca

Schorzenia układu sercowo-naczyniowego to wciąż główna przyczyna hospitalizacji i zgonów w naszym kraju. Poprawę może przynieść eliminacja czynników, które wyprzedzają występowanie chorób. 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. W związku z tym już dwa dni wcześniej Centrum Zdrowia Tuchów organizuje akcję, podczas której można będzie wykonać bezpłatne badania kontrolne.  Już teraz warto jednak zadbać o zmiany, które zależą tylko od nas. 
 
 
Zdaniem lekarzy ogromne znacznie ma dieta. Szczególnie groźna dla serca jest otyłość brzuszna. By się jej ustrzec na naszym talerzu powinno jak najczęściej gościć ciemne pieczywo, płatki i  kasze. W skład diety powinny też wchodzić warzywa, owoce, ryby, niskotłuszczowy nabiał oraz - w ograniczonej ilości - chude mięso. Częste i regularne posiłki spożywane 4-5 razy dziennie bez przejadania się umożliwiają spalanie kalorii, ograniczając odkładanie tkanki tłuszczowej. Przy diecie należy zwrócić uwagę na witaminy A, C i E. Neutralizują one tak zwane wolne rodniki, powstające pod wpływem np. tłustego pożywienia, alkoholu czy zanieczyszczeń środowiskowych. - Rodniki te niszczą nasze komórki, co wpływa m. in. na rozwój chorób serca - mówi ekspert Akademii Centrum Zdrowia Tuchów, profesor Paulin Moszczyński.
 
 
Antyoksydantów jest dużo w warzywach i owocach. Zjadając ok. 0,5 kg „zieleniny” dziennie organizm jest zabezpieczony. Jeśli spożycie warzyw i owoców jest niższe, najlepiej już od dziś jeść ich więcej.  Jakie produkty spożywcze pomagają pozbyć się masy ciała i jak poradzić sobie z apatytem na słodycze  - więcej można się dowiedzieć słuchając czwartego odcinka Akademii Zdrowia CZT w Internecie pod adresem http://www.czt.com.pl/akademia-zdrowia-art,249,0 - znajduje się on w stałej zakładce naszego portalu - główne menu: Zdrowie - Akademia Zdrowia...
 
 
Kardiolodzy przekonują, że serce ponieważ jest mięśniem potrzebuje regularnego treningu. Wysiłek fizyczny związany z rekreacją poprawia przepływ krwi w naczyniach wieńcowych, ułatwia zwalczanie zaburzeń lipidowych i reguluje ciśnienie.  - Regularny trening sprzyja długowieczności – dodaje prof. Moszczyński.
 
Ważne jest także rzucenia palenia, ponieważ z każdym wypalonym papierosem nasila się rozwój miażdżycy. Po pięciu latach od rozstania się z nałogiem ryzyko rozwoju chorób serca u byłego palacza obniża się do poziomu występującego u osób nigdy nie palących. Ryzyko chorób serca zwiększają też: nadciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cholesterolu i cukru we krwi. O tym, czy wartości tych wskaźników są w normie będą się mogli przekonać wszyscy chętni, podczas specjalnej akcji badań organizowanej 27 września w Centrum Zdrowia Tuchów, w związku ze Światowym Dniem Serca. Bezpłatne badania wykonywane będą w godzinach od 12.00 do 18.00, rejestracja pod numerem telefonu 14 65 35 202.  
 
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…